Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/maerefat/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 460

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/maerefat/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 460
سایت حفظ و نشر آثار علامه آیت الله محمد هادی معرفت - رویداد ها

رویداد ها

انتخاب "علوم قرآنی" به عنوان یکی از ده اثر برتر نمایشگاه نانفیکشن مسکو

کتاب "علوم قرآنی" اثر آیت الله معرفت که توسط بنیاد مطالعات اسلامی به روسی ترجمه و در مسکو منتشر گردیده به عنوان یکی از ده اثر برتر شانزدهمین نمایشگاه نان فیکشن 2014 برگزیده شد.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب آثار تفکری، نان فیکشن، از 26 تا 30 نوامبر 2014 برابر با 5 تا 9 آذر 1393 در مرکز نمایشگاهی "خانه هنرمندان" مسکو برگزار گردید. امسال نیز بنیاد مطالعات اسلامی روسیه آثار پژوهشی خود را در این نمایشگاه عرضه نمود. ترجمه روسی علوم قرآنی علاوه بر اینکه، در لیست آثار برگزیده نمایشگاه جای گرفت به عنوان یکی از ده اثر برتر نمایشگاه نانفیکشن نیز برگزیده شد.

بنیاد مطالعات اسلامی در راستای گسترش و نشر معارف قرآنی و تهیه متن درسی جهت مراکز آموزشی روسیه، اقدام به ترجمه و نشر "علوم قرآنی" به زبان روسی نموده است. این اثر یکی از پروژه‌های مشترکی است که در چارچوب همکاریهای علمی ـ انتشاراتی بنیاد مطالعات اسلامی روسیه و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، انجام گرفته است. نیز بنیاد مطالعات اسلامی این اثر را جهت استفاده به عنوان متن درسی، با همکاری دانشگاه اسلامی مسکو منتشر نمود است.

شایان ذکر است که بنیاد مطالعات اسلامی تا به حال بیش از 140 اثر به زبان روسی در موضوعات مختلف علوم و معارف اسلامی منتشر نموده است که حدود 30 درصد از این آثار در موضوعات قرآنی می باشد و تا به حال دو عنوان از این آثار در روسیه به عنوان اثر برتر سال در موضوع معنویت برگزیده شده است.

نمایشگاه بین المللی ادبیات تفکری، نانفیکشن، از سال 1999 هرساله در اواخر ماه نوامبر برگزار می‌شود.

منبع:

http://islamfond.ru/prs/news/336--.html

بسم الله الرحمن الرحیم

دبیر خانه دین پژوهان کشور در دهمین آیین تجلیل از پژوهشگران و پژوهش های برتر حوزه دین، از مجاهدت ها و آثار علمی و پژوهشی آیت الله ابراهیم امینی دامت برکاته تجلیل و مقام علمی آیت الله محمدهادی معرفت رحمة الله علیه گرامی داشت.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی به آثار و سیره علمی آیت‌الله معرفت پرداخت و افزود: نوآوری در کارهای قرآنی از جمله ویژگی‌های او است؛ آیت‌الله معرفت مقید صرف به گذشته نبود و برداشت‌های لطیفی در این زمینه داشت.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم در کارهای قرآنی، چگونگی استفاده از روایات و پاسخ دادن به این سئوال که آیا می‌توان از روایات به گونه‌ای بهره برد که جایگزین مفهوم شود یا خیر، بود. 

وی ادامه داد: ایشان در استفاده از روایات روش القای مفهوم برای آیات قرآنی را مترود می شمرد ولی از روایات برای درک موقعیت آن زمان و سپس استفاده در فهم آیات قرآن استفاده می کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نظر آیت الله معرفت "حکمت" در آیات قران به معنای دانش و بینش شریعت است و مجموعه اخلاق و مسائل کلامی را شامل می شود و نمی توان گفت آیاتی از کلام خدا داریم که نمی اتوان در فقه از آنها استفاده کرد و از این رو ایشان کلام را پایه فقه می داند.

لاریجانی تصریح کرد: یکی از اشتراکات خصوصیتی آیت‌الله امینی و آیت‌الله معرفت این است که همواره در حال آموزش و تعلیم هستند؛ تتبع علمی و پژوهش‌های چندین ساله جزء ویژگی‌های این دو محقق برجسته حوزوی و دینی است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه آیت‌الله معرفت معتقد بود چون علوم تجربی قطعی نیستند پس برداشت‌های قرآنی ما در مورد آنها فقط محتمل هستند، گفت: این برداشت و نظریه کاملا دقیق و صحیح است.

دکتر لاریجانی در پایان قرار گرفتن در معرض فکر جدید را یکی از ویژگی های برجسته آیت الله امینی و معرفت برشمرد و گفت: آنها سال های زیادی را برای درک مطلبی می گذاشتند و و از روش های متعدد در این امر بهره می برند.

اعطای تقدیر نامه آیت الله معرفت به فرزند ایشان توسط آیت الله امینی

زمان برگزاری: چهارشنبه 6 خرداد 1394

مکان: میدان جهاد مجتمع آموزشی علی امام خمینی قدس سره

www.dinpajoohan.com

در راستای همایش ملی بررسی آراء تفسیر علامه محمدهادی معرفت(ره)؛ کرسی ترویجی بررسی آیه «لا إِكراهَ فِي الدّين» برگزار می شود.

▪️کرسی ترویجی بررسی آیه «لا إِكراهَ فِي الدّين» به همت انجمن قرآن پژوهی حوزه علمیه قم و مرکز تخصصی تفسیرو علوم قرآن، با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد فاکر میبدی به عنوان ارائه دهنده، حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم بهجت پور به عنوان ناقد و حجت الاسلام والمسلمین رحمانی سبزواری به عنوان دبیر علمی برگزار می شود.

⏰زمان: روز سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 18:30

🏢مکان: میدان معلم، معلم شرقی، حوزه علمیه امام کاظم(ع) مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن، طبقه اول سالن اجتماعات.


دبیر اجرایی همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه محمدهادی معرفت خبر داد؛
۲۵۰ مقاله علمی به همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه محمد هادی معرفت رسیده است